Saç Analizi Sıkça Sorulan Sorular

Saç Analizi Sıkça Sorulan Sorular


Saç örneği laboratuarda nasıl alınır?

 • Saç örneği alınmadan önce kişi örnek alımı hakkında bilgilendirilir ve kendi rızası ile saç örneği verdiğine dair bir Onam Formu imzalar.
 • Daha sonra örnek alımı işlemi için Gözetim Zinciri Formu tutulur. Hem örneği veren kişi hem de örnek alım işlemini yapan görevli bu formu imzalarlar. Bu formda vericinin kullandığı ilaçlar, dozları, en son ne zaman ilaç aldığı, saç boyası vb. kozmetik ürünler kullanıp kullanmadığı gibi bilgiler not edilir.
 • Saç kılı örneklerinin toplanmasında yer ve teknik önemlidir.
 • Kafanın çeşitli bölgelerindeki uzama oranları farklıdır. (erkeklerde başın üst bölümünde 0,2-1,12 mm/gün). Bu kıl tiplerinin her birinin biyolojik farklılıkları analiz sonuçları yorumlanırken göz önüne alınmalıdır.
 • Alınacak örnek miktarı çok önemlidir, çalışmanın tekrar edilmesi ve şahit numune için de yetecek miktarlarda olmalıdır. Saç uzunluğu 3 cm civarında ise ve iple bağlandığı zaman bir kurşun kalem kalınlığında ise yeterli miktarda numune alınmış olur. Vericinin saç uzunluğu 2,5 cm’den kısa ise kafadan saç örneği alınamaz.
 • Kesmek için kıllar sıkıca tutulup yavaşça çekilerek mümkün olduğu kadar dipten bağlanır ve kesilir.
 • Numunenin baş ve son uçları yazılıp işaretlenmelidir.
 • Saklama ve/veya başka Laboratuvara göndermek için, bulaşmalardan kaçınmak üzere alüminyum folyoya sarılmalı ve kuru bir ortamda oda sıcaklığında muhafaza edilmelidir.
 • Saç örneği verdiğimde başımda makas izi görülecek mi?

  Kısa saçlı kişilerde saç örneği alındığının belli olmaması için alınacak bölgenin farklı noktalarından daha ince tutamlar halinde saç kesilir. Saçın boyu uzun ise daha ince bir tutam saç örneği almak yeterli olacağı için zaten sorun olmayacaktır.

  Başın hangi bölgesinden saç örneği alınmaktadır?

  Başın arka üst bölgesi genelde örnek alma yeri olarak seçilmektedir. Çünkü bu bölgedeki kılların çoğunluğu (%85) aktif büyüme bölgesinde olduğundan uyuşturucu madde tespit etme olasılığı daha fazladır

  Saç kılı alınamadığı durumlarda vücudun başka bölgelerinden kıl örnekleri alınıp çalışılabilir mi?

  Sakal, koltuk altı, kasık ve göğüs kıllarının tümü madde analizleri için örnek olarak önerilmektedir.

  Vericinin saç uzunluğu 2,5 cm’den kısa ise kafadan saç örneği alınamaz ve vücut kılı almak gerekir ki bu kıllar saç kılından daha ince olduğu için çok daha fazla miktarda kıl almak gereklidir.

  Ancak koltuk altı ve kasık bölgesi kılı bölüm (segment) analizi için uygun değildir ayrıca test sonuçlarının yorumu da örneğin alınma bölgesine göre değişecektir. Çünkü farklı yerlerden toplanan kıl örneklerindeki madde miktarlarında farklı sonuçlar alınmaktadır.

  Özel Toksilab Tıbbi Tahlil Laboratuvarı’nda vücut kılı alınıyor ve çalışılıyor mu?

  Laboratuarımızda henüz vücut kılı toplanması ve analizleri için yeterli alt yapı mevcut değildir. Çok yakında alt yapımız oluşturulduğunda web sayfamızda sizlere duyurulacaktır.